حضرت زهراء سلام الله علیهاء اوضاع فتنه گون بعد از رحلت پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله را اینگونه بیان می فرمایند:

«فَلَمَّا اخْتارَ اللَّهُ لِنَبِیِّهِ [صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ‏] دارَ انْبِیائِهِ وَ مَأْوى‏ اصْفِیائِهِ، ظَهَرَتْ فیكُمْ حَسِیكَةُ النِّفاقِ، وَ سَمَلَ جِلْبابُ الدِّینِ، وَ نَطَقَ كاظِمُ الْغاوِینَ، وَ نَبَغَ حامِلُ الْاقَلِّینَ، وَ هَدَرَ فَنِیقُ الْمُبْطِلینَ، فَخَطَر فِی عَرَصاتِكُمْ،

اما هنگامى كه خداوند سراى پیامبران را براى پیامبرش برگزید، و جایگاه برگزیدگانش را منزلگاه او ساخت، ناگهان كینه‏ هاى درونى و آثار نفاق در میان شما ظاهر گشت، و پرده دین كنار رفت، گمراهان به صدا درآمدند، و گمنامان فراموش شده سربلند كردند، نعره‏ هاى باطل برخاست و در صحنه اجتماع شما به حركت درآمدند.

وَ اطْلَعَ الشَّیْطانُ رَأْسَهُ مِنْ مَغْرَزِهِ هاتِفاً بِكُمْ، فَالْفاكُمْ لِدَعْوَتِهِ مُسْتَجِیبِینَ، وَ لِلْغِرَّةِ فِیهِ مُلاحِظِینَ، ثُمَّ اسْتَنْهَضَكُمْ فَوَجَدَكُمْ خِفافاً، وَ احْمَشَكُمْ فَالْفاكُمْ غِضاباً،

شیطان سرش را از مخفیگاه خود بیرون كرد و شما را به سوى خود دعوت نمود، و شما را آماده پذیرش دعوتش یافت و منتظر فریبش!
سپس شما را دعوت به قیام كرد و سبكبار براى حركت یافت! شعله‏ هاى خشم و انتقام را در دل‏هاى شما برافروخت و آثار غضب در شما نمایان گشت.

فَوَسَمْتُمْ غَیْرَ ابِلِكُمْ، وَ اوْرَدْتُمْ غَیْرَ شِرْبِكُمْ، هذا وَ الْعَهْدُ قَرِیبٌ، وَ الْكَلْمُ رَحِیبٌ، وَ الْجُرْحُ لَمّا یَنْدَمِلْ، وَ الرَّسُولُ لَمّا یُقْبَرْ.

و همین امر سبب شد بر غیر شتر خود علامت نهید، و در غیر آبشخور خود وارد شوید،- و به سراغ چیزى رفتید كه از آنِ شما نبود و در آن حقّى نداشتید و سرانجام به غصب حكومت پرداختید
در حالى كه هنوز چیزى از رحلت پیامبر نگذشته بود، زخم‏هاى مصیبت ما وسیع و جراحات قلبى ما التیام نیافته، و هنوز پیامبر صلى الله علیه و آله به خاك سپرده نشده بود.

ابْتِداراً زَعَمْتُمْ خَوْفَ الْفِتْنَةِ «أَلَا فِى الْفِتْنَةِ سَقَطُوا وَإِنَّ جَهَنَّمَ لَمُحِیطَةٌ بِالْكَافِرِینَ»

بهانه شما این بود كه «مى‏ ترسیم فتنه ‏اى برپا شود!»، و چه فتنه‏ اى از این بالاتر كه در آن افتادید؟ و همانا دوزخ به كافران احاطه دارد.

فَهَیْهاتَ مِنْكُمْ! وَ كَیْفَ بِكُمْ؟ وَ انّى‏ تُؤْفَكُونَ،

چه دور است این كارها از شما! راستى چه مى‏كنید؟ و به كجا مى‏روید؟


وَ كِتابُ اللَّهِ بَیْنَ اظْهُرِكُمْ امُورُهُ زاهِرَةٌ [ظاهِرَةٌ]، وَ اعْلامُهُ باهِرَةٌ، وَ زَواجِرُهُ لائِحَةٌ، وَ اوامِرُهُ واضِحَةٌ، قَدْ خَلَّفْتُمُوهُ وَراءَ ظُهُورِكُمْ،

با این‏كه كتاب خدا- قرآن- در میان شماست، همه چیزش پر نور، نشانه ‏هایش درخشنده، نواهى‏ اش آشكار، اوامرش واضح، اما شما آن را پشت سر افكنده ‏اید!


ارَغْبَةً عَنهُ تُرِیدُونَ؟ امْ بِغَیْرِهِ تَحْكُمُونَ؟ بِئْسَ لِلظّالِمِینَ بَدَلًا.

« وَمَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلَامِ دِیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِى الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِینَ»

آیا از آن روى برتافته‏ اید؟ یا به غیر آن حكم مى‏ كنید؟ آه كه ستمكاران جانشین بدى را براى قرآن برگزیدند.
و هر كس آیینى غیر از اسلام را انتخاب كند، از او پذیرفته نخواهد شد و در آخرت از زیانكاران است»
تفسیر فشرده:
1- حركت‏هاى مشكوك و خطوط انحرافى‏
بانوى اسلام علیها السلام دراین بخش از سخنانش به بازماندگان احزاب جاهلى و منافقین اشاره مى‏كند كه در زمان حیات پیامبر صلى الله علیه و آله عرصه بر آنها تنگ شده بود و سر در لاك‏هاى خود فرو برده، و در لانه‏ هاى خود خزیده بودند.
اما ناگهان این حشرات الارض با مرگ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله از لانه‏ ها سر برآوردند، و خفاشانى كه در برابر مهر فروزنده وجود پیامبر صلى الله علیه و آله تاب خودنمایى نداشتند بازیگران میدان شدند! حركت‏هاى مشكوك آغاز شد و خطوط انحرافى آشكار گشت و بازیگران سیاسى وارد معركه شدند!
2 - گروهى به دعوت شیطان لبیك گفتند!
اندوه عمیق دختر پیامبر صلى الله علیه و آله از این‏جا شروع مى‏شود كه چگونه جمعیّت كثیرى به دعوت شیطان لبیك گفتند، و به آواى شوم جغدها به حركت درآمدند، و آلت دست منافقان كور دل، و حزب شیطان شدند، و با این‏كه هنوز آب كفن پیامبر صلى الله علیه و آله نخشكیده بود، و صداى اذان مؤذنش در گوش و بانگ تكبیرش در دلها طنین افكن بود، حركت‏هاى ارتجاعى آغاز گردید.
غیر از ساده لوحان و بیماردلان، گروه دیگرى به عنوان این‏كه: مى‏ ترسیم اگر سخنى بگوییم اختلاف و نفاقى روى دهد، مهر سكوت بر لب زدند، و تماشاگر صحنه شدند، و یا با آن هماهنگى كردند، تا اختلافى بروز نكند در حالى كه این خود بزرگترین اختلاف و انحراف بود!
3- پناه به قرآن برید
فاطمه علیها السلام این منادى الهى سپس بر آنها بانگ مى‏زند كه: كجا هستید؟ و به كجا مى‏روید اى راه گم كرده‏ ها؟ گویى سخن پدرش پیامبر صلى الله علیه و آله را به خاطر آنها مى ‏آورد كه:
«اذَا الْتَبَسَتْ عَلَیْكُمُ الْفِتَنُ كَقِطَعِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَیْكُمْ بِالْقُرآنِ، فَمَنْ جَعَلَهُ امامهُ قادَهُ الَى الْجَنَّةِ، وَ مَنْ تَرَكَهُ خَلْفَهُ ساقَهُ الَى النّارِ؛
هنگامى كه فتنه‏ ها همچون پرده‏ هاى شب ظلمانى به شما روى آورد باید به سایه قرآن پناه برید، آن كس كه قرآن را پیش روى خود قرار دهد- و از آن پیروى كند- به بهشتش رهبرى كند، و آن كس كه آن را پشتِ سر افكنده به دوزخش مى ‏راند».

بر آنها فریاد مى‏ زند كه: قرآن را رها نكنید، اوامر و نواهى آن روشن است، و دستورهایى را كه براى مسأله خلافت بعد از پیامبر صلى الله علیه و آله داده آشكار است، پیش ‏بینى لازم را براى بعد از رحلتش كرده، و چیزى در پرده ابهام باقى نگذارده‏ است.
4- هشدار به اصحاب و یاران پیامبر صلى الله علیه و آله‏
بانوى اسلام علیها السلام، این فریادگر زمان، به آنها هشدار مى ‏دهد كه اگر یادگار بزرگ پیامبر صلى الله علیه و آله (قرآن) را رها كنید و دست به دامان غیر آن بزنید، و افكار ناتوان خود را بر تعلیمات اسلام مقدّم دارید، و به بهانه مصلحت اندیشى‏ ها یا جلوگیرى از فتنه‏ ها خود را حاكم بر قرآن بدانید، نه محكوم فرمان آن، زیان بزرگى دامان شما را خواهد گرفت.
آتش فتنه در جامعه شما هرگز خاموش نخواهد شد، و از آنچه مى ‏ترسید در آن واقع مى‏ شوید، روح اسلام از میان شما رخت بر مى‏ بندد و جز قشرى بى‏ مغز، و ظاهرى بى‏ محتوا چیزى باقى نخواهد ماند.
(برگرفته شده ازکتاب:زهراء علیه السلام برترین بانوی جهان آیت الله مکارم شیرازی صفحه83)طبقه بندی: حضرت زهراء سلام الله علیها، سیرانحراف در جهان اسلام، فاطمیه،
برچسب ها: فاطمیه،
تاریخ : یکشنبه 2 بهمن 1390 | 02:46 ب.ظ | نویسنده : مهدی شبان مسک | این الفاطمیون

  • گود ای
  • رتبه سنج گوگل

    رتبه سنج گوگل

    onvan

    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic