می دانیم که ائمه و پیشوایان دین به ما دستور داده اند تا آنجا که قدرت داریم از حق خود دفاع کنیم و زیر بار ظلم نرویم و آزادانه به زندگی خود ادامه دهیم، چنان که حضرت امام حسین(علیه السلام) در یکی از خطبه های خود می فرماید: "ای مردم آگاه باشید فرومایه ای مرا میان جنگ کردن و تن به ذلت دادن مخیر ساخته است، ولی ذلت از ساحت ما به دور است، ما هرگز تن به ذلت نمی دهیم".
روشن است که منظور از آن حضرت از به کار بردن کلمه «ما» بیان راه و رسم تمام خاندان عصمت و طهارت(علیهم السلام) بوده است، پس چگونه برادر بزرگوار او با وجود این که فرومایگى معاویه کمتر از یزید نبود، در برابر اعمال او صبر کرد؟
برخى گفته‏اند اساساً امام حسن و امام حسین علیهم السلام دو روحیه مختلف داشته‏اند امام حسن علیه السلام طبعاً و جنساً صلح طلب بود برخلاف امام حسین علیه السلام كه مردى شورشى و جنگى بود.
آیا اینكه امام حسن قرارداد صلح با معاویه امضا كرد و امام حسین به هیچ وجه حاضر به صلح و تسلیم نشد، ناشى از دو روحیه مختلف است كه اگر فرض كنیم در موقع امام حسن امام حسین قرار گرفته بود و به جاى امام حسن امام حسین مى‏بود، سرنوشت چیز دیگرى مى‏بود و امام حسین تا قطره آخر خونش مى‏جنگید، و همین‏طور اگر در كربلا به جاى امام حسین امام حسن مى‏بود جنگى واقع نمى‏شد و مطلب به‏ شكلى خاتمه مى‏یافت؟ یا این مربوط به شرایط مختلف است؛ شرایط در زمان امام حسن یك جور ایجاب مى‏كرد و در زمان امام حسین جور دیگرى
قبل از بررسی شرایط زمان امام مجتبی علیه السلام به بررسی سابقه صلح در اسلام می پردازیم تا روشن شود که اتخاذ سیاست صلح در مقابل دشمن در شرایط خاص اختصاص به امام حسن علیه السلام نداشته وقبل ازایشان نیز سابقه داشته است
ادامه مطلب

طبقه بندی: امام حسن علیه السلام،
برچسب ها: فلسفه صلح امام حسن علیه السلام،
تاریخ : شنبه 29 بهمن 1390 | 03:16 ب.ظ | نویسنده : مهدی شبان مسک | نظرات


در آیه 107 سوره مبارکه انبیاء می خوانیم:
وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِینَ ما تو را جز براى رحمت جهانیان نفرستادیم.
اما در آیه 61 سوره مبارکه توبه می خوانیم:
وَ مِنْهُمُ الَّذینَ یُؤْذونَ النَّبِىَّ وَ یَقولونَ هُوَ اذُنٌ قُلْ اذُنُ خَیْرٍ لَكُمْ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ یُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنینَ وَ رَحْمَةٌ لِلَّذینَ امَنوا مِنْكُمْ وَ الَّذینَ یُؤْذونَ رَسولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ الَیم
  چرا در این آیه فرموده است كه پیغمبر اكرم رحمت است براى خصوص مؤمنین واقعى است حال آنكه در آیه 107 سوره مبارکه انبیاء مى‏فرماید:و ما تو را نفرستادیم مگر اینكه رحمت براى همه عالمیان باشى. 
پیغمبر رحمت است براى عموم مردم یا رحمت است براى خصوص مؤمنین؟

ادامه مطلب

طبقه بندی: پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله،
برچسب ها: پیامبر، رحمت، مؤمنین، رحمه للعالمین، آیات قرآن،
تاریخ : یکشنبه 23 بهمن 1390 | 11:56 ب.ظ | نویسنده : مهدی شبان مسک | نظرات

 از مطالعه شرح حال پیغمبران بزرگ خدا مخصوصاً پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم و ائمه هدى علیهم السلام بخوبى استفاده مى‏شود كه این بزرگواران براى تحقق بخشیدن به اهداف تبلیغى و تربیتى خود از اصول اخلاقی استفاده مى‏كردند و خود سرمشق بزرگى براى اخلاق فاضله اجتماعى بودند.
طرز برخورد آنان با مردم چنان بوده كه به سرعت آنها را به سوى خود و تعلیمات عالى خود جلب و جذب مى‏نمودند، عده‏اى میل دارند به همه این امور رنگ اعجاز بدهند در حالى كه چنین نیست، اگر ما هم سنّت و روش آنها را در برخورد با دیگران بكار بندیم به سرعت مى‏توانیم در مردم تأثیر بگذاریم و در اعماق روانشان نفوذ كنیم.
قرآن کریم درباره پیغمبر بزرگ اسلام صلى الله علیه و آله و سلم می فرماید:
وَ مِنْهُمُ الَّذینَ یُؤْذونَ النَّبِىَّ وَ یَقولونَ هُوَ اذُنٌ قُلْ اذُنُ خَیْرٍ لَكُمْ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ یُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنینَ وَ رَحْمَةٌ لِلَّذینَ امَنوا مِنْكُمْ وَ الَّذینَ یُؤْذونَ رَسولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ الَیمٌ‏
 و از ایشان كسانى هستند كه پیامبر را آزار مى‏دهند و مى‏گویند: «او زودباور است.» بگو: «گوش خوبى براى شماست، به خدا ایمان دارد و [سخن‏] مؤمنان را باور مى‏كند، و براى كسانى از شما كه ایمان آورده‏اند رحمتى است.» و كسانى كه پیامبر خدا را آزار مى‏رسانند، عذابى پر درد [در پیش‏] خواهند داشت.
شأن نزول آیه:
این آیه درباره گروهى از منافقان نازل شده، كه دور هم نشسته بودند و سخنان ناهنجار، درباره پیامبر صلى الله علیه و آله مى‏گفتند، یكى از آنان گفت: 


ادامه مطلب

طبقه بندی: پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله، اخلاق اسلامی،
برچسب ها: ویژه میلاد پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله، تسخیر، قلبها، سیره، نبوی،
تاریخ : جمعه 21 بهمن 1390 | 12:11 ق.ظ | نویسنده : مهدی شبان مسک | نظرات
تعداد کل صفحات : 8 :: 1 2 3 4 5 6 7 ...
لطفا از دیگر صفحات نیز دیدن فرمایید

  • گود ای
  • رتبه سنج گوگل

    رتبه سنج گوگل

    onvan

    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات