مراقبت در مقابل مفاسد اخلاقی
اى عزیز، اولا مگذار مفاسد اخلاقى یا عملى در مملكت ظاهر و باطنت وارد شود كه این خیلى سهل‌تر است از آنكه بعد از ورود بخواهى اخراج آنها كنى، همان طور كه دشمن را اگر نگذارى وارد سر حد مملكت گردد یا وارد قلعه شود آسانتر است ...

 و اگر وارد شد، هر چه دیرتر در صدد دفع برآیى زحمتت زیاد مى‌شود و قوۀ داخلى رو به نقصان مى‌گذارد. شیخ جلیل ما و عارف بزرگوار، آقاى شاه‌آبادى، روحى فداه، فرمودند كه تا قواى جوانى و نشاط آن باقى است بهتر مى‌توان قیام كرد در مقابل مفاسد اخلاقى و خوبتر مى‌توان وظایف انسانیه را انجام داد.

مگذارید این قوا از دست برود و روزگار پیرى پیش آید كه موفق شدن در آن حال مشكل است. و بر فرض موفق شدن، زحمت اصلاح خیلى زیاد است. پس، انسان عاقل كه تفكر كرد در مفاسد چیزى، اگر وارد در آن نیست، گرد آن نمى‌گردد و خود را آلوده نمى‌كند.

و اگر خداى نخواسته وارد شد، هر چه زودتر در صدد اصلاح بر مى‌آید و نمى‌گذارد ریشه كند. و اگر خداى نخواسته ریشه كرد، با هر زحمت و مشقتى است ریشه او را مى‌كند كه مبادا به ثمرۀ برزخى و آخرتى برسد و میوۀ آن را بار دهد[1]

1 توصیه من به جوان ها این است، همان قدرى كه براى علم كار مى كنید، براى دل و معنویت خودتان هم كار كنید، میدان معنویت به روى شما باز است، علم و معنویت با هم هیچ منافاتى ندارند.(1)

2 جوان بایستى در خود و محیط پیرامونش ایمان و معرفت و اراده را تقویت كند، از نفوذ سیاسى (دشمنان داخلى و خارجى) مراقب باشد و از آن جلوگیرى كند، درمیدان علم و اخلاق و در ایجاد فرهنگ و اندیشه صحیح در جامعه و زمینه هاى سیاسى همكارى نماید.(2)

3 آنچه مى خواهم به شما عرض كنیم این است كه شما بایستى مثل یك سرباز در میدان جنگ انگیزه داشته باشید و كار كنید این لب قضیه است.(3)

4 عزیزان من هر چه مى توانید، خودتان را با علم و عمل بسازید دوران شما دوران تعیین كننده سرنوشت تاریخى این ملت است جوانان ما باید در مقابل خواست دشمن مقاومت كنند.

جوانى خودتان را قدر بدانید، تربیت معنوى و دینى تحصیلات اسلامى و معرفتى و دانستن تاریخ پیشرفت علمى را قدر بدانید و در این راهها بكوشید. على رغم خواسته دشمن باید از لحاظ علمى و جسمى و معرفتى، ایمانى و اخلاقى ترقى كنید.(4)

5 اگر در یك جمله كوتاه از من بپرسند كه شما از جوانان چه مى خواهید؟ به او خواهم گفت: تحصیل، تهذیب و ورزش.

من فكر مى كنم كه جوانان باید این سه خصوصیت را دنبال كنند، تحصیل اعم از تحقیق و كارهاى علمى هم است. چون این نیرو در جوانان هست، بایستى در كار تحصیل علم خیلى تلاش كنند.(5)

نتیجه آنكه: انتظار ایشان از یك جوان آنست كه در زمینه هاى گوناگون علمى، سیاسى، ورزشى و فعالیت هاى فرهنگى و نیز در تهذیب و خودسازى كوشا باشند.

(1) (در دیدار نخبگان جوان، 85/ 6/ 25)
 (2) (اقتباس از دیدار ایشان با جوانان استان سیستان و بلوچستان 81/ 12/ 6)
(3) (82/ 11/ 21)
 (4) (در دیدار جوانان اهوازى، 1382/ 5/ 8)
 (5) (حسن قدوسى زاده، نكته نامه گزیده بیانات رهبر فرزانه انقلاب در جمع دانشجویان و دانشگاهیان، 1383- 1368، چاپ چهارم‏

 

 [1] - امام خمینی ره؛ چهل حدیث؛ ص111


تاریخ : جمعه 9 خرداد 1399 | 04:45 ب.ظ | نویسنده : مهدی شبان مسک | نظرات

  • گود ای
  • رتبه سنج گوگل

    رتبه سنج گوگل

    onvan

    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات